Płyty CD

Płyta została wydana na okoliczność upamiętnienia i promocji twórczości Stanisława Moniuszki w 150. rocznicę śmierci kompozytora.
https://amuz.edu.pl/event/moniuszko-redivivus-koncert-z-plyta-4-11-2022/
Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
w konkursie "Dyplomacja Publiczna 2022"
Liryka wokalna, która znalazła się na niniejszej płycie, wyszła spod piór kompozytorów połączonych - w większym lub mniejszym stopniu - wspólnym mianownikiem, którym jest Poznań. Dla jednych miasto to było jedynie przystankiem na drodze w karierze zawodowej, dla innych zaś miejscem, w którym spędzili całe swe życie. Dobór repertuaru wynikał z fascynacji twórczością nieco zapomnianą, mogącą stanowić istotne wzbogacenie pieśniowego kanonu. Ostateczny kształt płyty to także swoiste podsumowanie kilku projektów artystycznych odbywających się w roku jubileuszu stulecia Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (m.in. cyklu wydarzeń pt. Wspomnienia o naszych mistrzach). Pieśni, które znalazły się na płycie, wskazują na charakterystyczne inspiracje twórcze u kompozytorów związanych z Poznaniem w wiekach XIX i XX.
https://sklep.amuz.edu.pl/pl/p/Poznan-na-szlaku-piesni/216 |
...nadzieje na zmartwychwstanie kolejnych polskich utworów...
...pieśni cechuje dosyć skomplikowana melodycznie partia wokalna; trudności przysparza jeszcze harmonika. Mimo to Aleksandra Kamińska śpiewa czysto, pewnie intonacyjnie. Siłę i ekspresję swojego głosu artystka pokazuje w dwóch ostatnich pieśniach....Sąsiadujący z Marzeniem Mazurek znów pokazuje siłę głosu artystki i jej piękny, jasny wysoki rejestr. Katarzyna Trzeciak, Meakultura, 18. 04. 2016. Płytę można zakupić poprzez stronę: https://acteprealable.com/produkt/ap0338/ |
Publikacja książkowa
Apolinary Szeluto – zapomniany geniusz czy tylko zagubiony pasjonat? Kim był, co tworzył i jakie poglądy głosił „ostatni” z Młodej Polski? Dlaczego został zmarginalizowany mimo tak licznej spuścizny kompozytorskiej i znaczenia z punktu widzenia historii muzyki polskiej? Nowatorski twórca czy nic niewnoszący do świata muzyki narodowiec-tradycjonalista?
Na te i inne pytania, analizując repertuar pieśniowy Szeluty, spróbuje odpowiedzieć autorka niniejszej książki. |
Artykuły w monografiach
|
Artykuł: Polska pieśń artystyczna jako doświadczenie historyczne. Wydawnictwo Akademi Pomorskiej Artykuł: System szkolnictwa The Associated Board of the Royal Schools of Music (ABRSM) a szkoły muzyczne w Polsce – analiza porównawcza. Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego |